Co o skiboardech možná nevíte

Trochu z historie

BigFoot

Předchůdcem moderního skiboardingu je BigFoot – vyráběný firmou Kneissl, poprvé představený v roce 1991 a měřící pouhých 63cm. Originální Bigfoot měl pěnové jádro a typickou špičku ve tvaru prstů(viz. obrázek). Bigfootáři používají klasické lyžařské boty, připevněné k lyži pevným vázáním uchyceným k patě a špičce boty.

Od roku 1993 se začalo výrobou těchto lyží zabývat několik dalších společností. Skutečný rozkvět však tento způsob lyžování zažil až v roce 1997, když světoznámý výrobce lyží, firma Salomon, vstoupila na trh s novým pojmem „snowblade“. Z tohoto úspěchu dnes těží také většina známých výrobců lyžařského vybavení jako Fischer, Head, Blizzard, K2, atd. Za posledních pár let se skiboarding velmi rozšířil a dá se říci, že zakořenil jako samostatný druh zimního sportu.


Současné skiboardy

Vznikly na základě zkombinování vybraných vlastností lyže a snowboardu a v současné době se již, díky nim, mění radikálně pohled na jízdu po sněhu. Polovina délky a dvojnásobek šířky, společně s twin-tip konstrukcí, umožňuje skiboardistovi jak běžnou jízdu, tak jízdu pozadu, 360ky, otočky na jedné noze a další triky, o kterých by si mohl na klasických lyžích nechat zdát.

Skiboardy, někdy také nazývané snowblady (podle Salomonu), jsou neuvěřitelně snadno ovladatelné a tedy výborný nástroj k výuce lyžování. Naučit se jezdit na skiboardech je snad stokrát jednodušší než na lyžích nebo snowboardu a carvingová jízda po hranách na nich přichází téměř automaticky.


Technické záležitosti

V obchodech se dají sehnat různé typy skiboardů. Liší se v šířce, délce i vykrojení. Délka je většinou od 60 do 100 cm. Šířka se pohybuje někde mezi 90 až 130mm. Některé dokonce vypadají jako malé snowboardy, s tím rozdílem, že potřebujete jeden na každou nohu. Pevné vázání lze posunutím přizpůsobit na jakékoliv klasické lyžařské boty.

Skiboardy se při jízdě chovají podobně jako lyže, nebo možná spíše jako brusle, ale konstrukce podobná snowboardu (u širších typů) umožňuje velmi agresivní carvingovou jízdu a jízdu na různém povrchu, jako například hluboký sníh, strmé sjezdy, ale také tvrdý sníh až led. Díky všem těmto vlastnostem dochází, hlavně mezi mladou generací, k růstu jejich oblíbenosti. Tyto krátké lyže jsou vhodné zejména pro začátečníky a pro lyžaře, kteří chtějí vyzkoušet něco nového, ale nejsou ochotni se učit vše znovu od začátku, jako v případě přechodu na snowboard.


Děti a skiboardy

Dětské skiboardy

Neexistuje lepší způsob jak seznámit malé děti se sněhem než 60cm skiboardy. Možná tomu stále nevěříte, ale skutečně nenajdete lepší nástroj pro výuku Vašeho dítěte. Je vyzkoušeno, že učení na nich je pro děti mnohem přitažlivější a zábavnější. A především se nebudete stačit divit jaké dělá Vaše dítě pokroky. Proč nevynechat úvodní fázi, kdy se většina dětí vzteká nebo pláče, protože jim ježdění nejde a brzy je přestane bavit.

Je důležité vědět, že standardní dlouhé skiboardy s pevným vázáním nesmí používat děti menší než 150cm – to odpovídá zhruba věku 12 let. V tomto věku jsou více ohroženi zraněním dolních končetin, především kolenou, v případě pádu a následné rotace. Pro děti jsou v případě pevného vázání doporučeny pouze lyže do maximální délky 60-70 cm, v závislosti na věku a výšce.